Skip to content Skip to footer

Ograniczenia diet niskokalorycznych

Czasami jedzenie lżejszych i mniej kalorycznych potraw to znakomita terapia resetu dla naszego organizmu. Zmniejszenie ilości przetwarzanej przez organizm żywności daje mu odpoczynek jednocześnie pozwalając schudnąć i uzyskać lepszą figurę. Lekka dieta nie musi jednak oznaczać, że osoba ją stosująca ciągle czuje się głodna. Zapoznaj się z poniższym artykułem i już nigdy nie bądź głodnym na diecie!

Diety niskokaloryczne

Diety niskokaloryczne są coraz popularniejsze zarówno wśród osób otyłych jak i nie mających problemów z wagą ale chcących oczyścić organizm. Polegają one na zmniejszonym dostarczaniu kalorii do organizmu i ograniczeniu ich do liczby 1500 kalorii dziennie.

Diety o niskiej kaloryczności, choć niosące wiele zalet nie są dla wszystkich. Nie powinny ich stosować kobiety starające się o dziecko, małe dzieci oraz starsi w stanie osłabienia i chorób. Pozostałe osoby mogą korzystać z tego typu diet pod warunkiem stosowania zasad i przestrzegania sformułowanego wcześniej jadłospisu.

Jak nie być głodnym na diecie niskokalorycznej

Dieta niskokaloryczna często kojarzy się stosującym ją osobom z przykrym uczuciem głodu. Jest tak ponieważ wskazane osoby stosują ją w niewłaściwy sposób a często ze szkodą dla organizmu. Spożycie dwóch posiłków dziennie, ograniczenie się do diety pudełkowej czy ciągłe rozmyślanie o jedzeniu to podstawowe błędy osób nieświadomych na czym naprawdę polega dieta niskokaloryczna. Jak więc ją prawidłowo stosować?

Przede wszystkim dieta niskokaloryczna powinna objawiać się regularnym jedzeniem. Powinno ją stanowić pięć posiłków, pożywnych ale w niewielkiej ilości. Sałatki i zupy to podstawa diety niskokalorycznej dla wielu dietetyków, ale nie muszą to być jedyne produkty podczas omawianej kuracji dietowej. Znakomite są też ryby, zapiekanki warzywne oraz puree warzywne. Ważną rolę grają także detale. Można uczynić lżejszymi wiele jedzonych na co dzień potraw, na przykład zastępując śmietanę użytą w przepisie śmietaną o niższej zawartości tłuszczu lub zastępując twaróg serem.

Jak długo winna trwać dieta niskokaloryczna?

Stosując dietę niskokaloryczną nie wolno przesadzać z długością jej trwania. Jeden z niemieckich profesorów dietetyki, w swej pracy na temat diet niskokalorycznych zaznacza, że nie wolno ograniczać swojej podstawowej przemiany materii i krzywdzić się zbyt długimi okresami zmniejszonej ilości energii. Z reguły należy zrezygnować z maksymalnie 20 procent całkowitego zapotrzebowania na kalorie. W przeciwnym razie organizm słabnie, jest bardziej narażony na choroby i może być odczuwalna apatia czy ogólne osłabienie.

Czas trwania diet niskokalorycznych różnych odmian nie powinien przekraczać pięciu tygodni. Jest to maksymalny okres, gdy można poddać organizm lekkostrawnemu postowi. Brak przerwy i kontynuacja diety po tym czasie może nieść bardzo negatywne skutki dla ludzkiego organizmu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra

Leave a comment