Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę przy zakupie alkomatu?

Konsekwencje związane z prowadzeniem pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu są poważne. Złamanie prawa w tym zakresie skutkować będzie odebraniem prawa jazdy, wysokimi karami pieniężnymi, a czasami nawet koniecznością odbycia wyroku w zakładzie zamkniętym.

Jaki alkomat wybrać?

Praktycznie każdy Elektroniczny alkomat posiada wbudowany ustnik, mający za zadanie ukierunkowanie miejsca wykonywania pomiaru. W trakcie jego używania skuteczność i wiarygodność wyniku jest najdokładniejsza. Duża część alkomatów jest zaprojektowana w taki sposób, aby mogły być używane bezkontaktowo, co w wypadku służb mundurowych, takich jak policja wiąże się z brakiem konieczności wymiany ustnika po każdym wykonanym pomiarze. Taki rodzaj urządzenia doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie poddać kontroli trzeba większą ilość osób.

Jaki alkomat dla osoby prywatnej?

W momencie, gdy decydujemy się na zakup urządzenia pomiarowego w celach kontrolowania nas samych, przyjaciół, bądź członków naszej rodziny warto wybierać spośród dwóch rodzajów – półprzewodnikowych działających na analizowaniu utlenionego alkoholu zamienionego w napięcie elektryczne. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne, aczkolwiek nie aż tak dokładne, jak elektrochemiczne, ze względu na to, że zaburzyć wynik mogą substancje takie jak nikotyna, węglowodory czy aceton.Alkomat elektrochemiczny działa na podobnej zasadzie co jego półprzewodnikowy odpowiednik z tym, że wytworzony z wydychanego etanolu kwas octowy przeistacza się w prąd o bardzo niskim napięciu. Wyniki badań tym urządzeniem są prawie w stu procentach skuteczne. Ważnym elementem, o którym warto pamiętać w każdym rodzaju elektronicznego alkomatu jest ich regularna kalibracja. Tym na co warto zwrócić uwagę przy zakupie są poszczególne elementy jak np: trwałość oraz parametry takie jak powtarzalność oraz dokładność. Gdy już wybierzemy urządzenie z alkomaty sklep w celu zachowania ich jak najdłuższej żywotności należy odpowiednio zadbać o narzędzie pomiarowe, najistotniejszym elementem jest sposób jego przechowywania, powinno trzymać się go w temperaturze pokojowej, jak również z dala od butelek z alkoholem oraz pojemników z paliwami zawierającymi etanol, aby nie zakłócać pracy urządzenia.

Leave a comment