Jak nauczyć się rodzicielstwa? 5 przydatnych wskazówek

Bycie rodzicem jest jedną z najważniejszych ról w życiu człowieka. Pojawienie się dziecka równa się z nową formą życia, podejmowaniem odpowiedzialnych decyzji oraz wyborami. Wybory wiążą się z karmieniem oraz wychowaniem. Rodzicielstwo wydaje się być sumą wyborów odnoszących się do zdrowia dziecka, jego wpływu na dalsze życie oraz przyszłości. Tego typu decyzje powinny być podejmowane z pełnym przemyśleniem.

Karmić piersią czy sztucznie?

Karmienie piersią to wspaniały sposób na budowanie więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Poza tym, to naturalne odżywianie, pozytywnie wpływa na zdrowie dziecka. Jednak, karmienie piersią nie jest wskazane dla wszystkich. Wymaga poświęcenia dużo czasu, cierpliwości, ograniczeń żywieniowych oraz dostosowaniem cyklu dnia do karmienia dziecka. Podjęcie decyzji o karmieniu piersią powinno być skonsultowane z położną oraz lekarzem prowadzącym.

Dieta dziecka

Przetworzona żywność często zawiera cukier, sód, niezdrowe tłuszcze i kalorie. Związku z czym, podczas podejmowania decyzji o kierunku odżywiania dziecka powinna uwzględniać fakt, że dzieci są najbardziej wybrednymi konsumentami. Jedzenie powinno być zarówno zdrowe, jak i smaczne. Pełne następujących produktów:

  • świeżych owoców i warzyw,
  • pełnoziarnistych,
  • chudego mięsa,
  • świeżych ryb,
  • drobiu,
  • bogatych w błonnik, takie jak fasola i warzywa liściaste.

Dieta dziecka nie powinna zawierać przetworzonych produktów, ale nie oznacza to całkowitego wyeliminowania chipsów, ciastek, chrupek czy lizaków. Dziecko powinno poznać wszystkie smaki i uroki jedzenia.

Witaminy w każdy dzień

Dzieci z natury posiadają pewne niedobory witaminowe, zwłaszcza gdy należą do grupy tzw. niejadków. W tym celu, warto zapewnić swoim dzieciom odpowiednie poziomy witamin od A do D,E, K i innych. Witaminy najlepiej dostarczać z jedzenia. Odradza się wprowadzanie suplementów. To jedzenie powinno być pełnowartościowe. Jedyną przyczyną podawania witamin w tabletkach może być decyzja lekarza, który stwierdzi poważne niedobory.

Wyciągnij dziecko z kanapy

Według statystyk prowadzonych na podstawie danych zgromadzonych w polskich szkołach, ponad 20% dzieci cierpi bądź jest bliska otyłości. To poważne zaburzenie bezpośrednio wpływa na zdrowie dzieci. Nadmierne kilogramy nie tylko obniżają kondycję, ale także odbijają się na wyglądzie, relacjach z innymi oraz przyczyniają się do rozwoju chorób serca. Aby uniknąć problemów z wagą swojego dziecka, należy zadbać o jego ruch. Tym samym, zapewnić mu godzinę aktywności fizycznej w postaci treningu piłki nożnej, jazdy na rowerze czy spaceru z rodzicami. Istotne jest to, by dziecko się regularnie ruszało.

Dbaj o jego zęby

Próchnica zębów jest najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego. Próchnica zębów może prowadzić do problemów z mówieniem i uczeniem się – tylko wtedy, gdy nie jest leczona. Fluorek może prawie całkowicie wyeliminować próchnicę u małych dzieci. Dlatego też, warto skontrolować czy w szkole, do której uczęszcza dziecko, odbywa się regularna fluoryzacja zębów. Ponadto, należy zadbać o wizyty u stomatologa, by stały się one przyjemne i nie wywoływały strachu u dziecka.

Leave a Comment

Your email address will not be published.