Echo serca płodu – standardowy przebieg badania
Jednym z podstawowych badań prenatalnych, które umożliwiają skontrolowanie stanu zdrowia dziecka jeszcze na etapie ciąży, jest echo serca płodu, nazywane również echokardiografią. Głównym celem badania jest uzyskanie informacji, które pomogą zmaksymalizować szanse noworodka na przeżycie.
Do czego służy echokardiografia?
Tak jak to tłumaczy strona gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia, echokardiografia to nowoczesna diagnostyka obrazowa, w ramach której sprawdza się stan układu krążenia maluszka. Kontroli poddawane jest zarówno jego serduszko, jak i wszystkie naczynia krwionośne.
Echokardiografię przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku, bo to jedno z ważniejszych badań diagnostycznych. Logicznie rzecz biorąc u nienarodzonych jeszcze dzieci będzie mieć ona zupełnie inny przebieg niż u osób dorosłych.
Jak wygląda badanie?
Echo serca płodu pod względem przebiegu wygląda niemalże tak samo jak zwyczajne badanie USG. Kobiety w ciąży na pewno nie będą tutaj niczym zaskoczone. Zabieg rozpoczyna się od pokrycia brzucha specjalnym żelem, po którym lekarz przesuwa później głową wysyłającą ultradźwięki.
Przy pomocy ultradźwięków można uzyskać jakościowy obraz przepływu krwi płodu. Badanie jest bardzo dokładne. Przeprowadzają je lekarze specjalizujący się w kardiologii prenatalnej.
Czy to boli?
Aby rozwiać swoje wątpliwości na temat zabiegu, warto przeczytać cały artykuł ze strony www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia. Świadomość tego, jak wygląda badanie, potrafi obniżyć strach.
Zabieg nie jest jednak ani bolesny, ani nieprzyjemny. Echo serca płodu to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, którą zazwyczaj przeprowadza się w ciągu trzydziestu minut.