Skip to content Skip to footer

Czym jest włącznik schodowy krzyżowy?

Włącznik schodowy krzyżowy stanowi fragment instalacji elektrycznej. Za jego pomocą można swobodnie sterować oświetleniem z różnych miejsc. Taki włącznik stosuje się najczęściej w przypadku wielopoziomowych klatek schodowych lub mieszkań. Jak działa taki włącznik oraz jak przebiega instalacja? Odpowiedzi poznasz w tym artykule.

Jak działa włącznik krzyżowy?

Wiele projektów instalacji elektrycznych w domu może zakładać pojawienie się włącznika krzyżowego. Warto wiedzieć, że jest to element, który nie występuje samodzielnie. W sytuacji gdy chcemy włączać oraz wyłączać światło w tym samym miejscu, użyjemy standardowego włącznika.Włącznik krzyżowy przydaje się wtedy, gdy zamierzamy na przykład włączać światło na parterze i wyłączać je na piętrze. Taki włącznik montuje się pomiędzy włącznikami schodowymi.

Rodzaje włączników schodowych krzyżowych

Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje włączników schodowych krzyżowych, a mianowicie pojedyncze oraz podwójne. Oba posiadają nieco innego zastosowanie, dlatego ich zastosowanie powinno zależeć od naszych potrzeb.Włącznik podwójny zajmuje nieco więcej miejsca niż pojedynczy, jednak pozwala na sterowanie poszczególnymi partiami oświetlenia. Dzięki niemu możemy włączyć, na przykład, jedynie część żarówek.

Z czego wykonane są włączniki?

Wygląd włącznika krzyżowego możemy swobodnie dostosować do naszych potrzeb. Warto mieć na uwadze fakt, że jest to dość widoczny element, dlatego dobrze, aby wizualnie komponował się on z ogólnym wyglądem mieszkania.Włącznik schodowy krzyżowy może być wykonany z tworzywa sztucznego, drewna, a nawet szkła. Jego wielkość, kształt oraz kolorystykę można swobodnie dostosować do swoich potrzeb.

Leave a comment