Skip to content Skip to footer

Co musisz wiedzieć o łuszczycy?

Łuszczyca to choroba, której jako ludzkość jeszcze do końca nie rozumiemy. Uwarunkowana jest genetycznie, nie da się jej wyleczyć, bo wiąże się z groźbą nawrotu występowania objawów. W jej diagnozie często potrzebna jest pomoc specjalistów z kliniki leczenia łuszczycy, bo bywa, że jej objawy mylone są z objawami atopowego zapalenia skóry.

Co jest przyczyną występowania łuszczycy?

Łuszczyca to choroba przewlekła i nawracająca. Jest uwarunkowana genetycznie i bardzo często zaczyna objawiać około dwudziestego roku życia. Wyciszona choroba może zacząć występować ponownie w momencie po przebyciu lub niedoleczeniu ciężkiej infekcji górnych dróg oddechowych.

Czynnikami wyzwalającymi w przypadku łuszczycy są też cukrzyca typu 2, rany i skaleczenia czy blizny chirurgiczne. Nie bez wpływu pozostaje też styl życia – przyjmowane lekarstwa lub nadużywanie alkoholu i innych używek również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia objawów. Ponadto duże znaczenie ma też doświadczanie dużej ilości stresu.

Jakie są objawy występujące przy łuszczycy?

Najbardziej znanymi objawami łuszczycy są wypukłe przestrzenie na powierzchni ciała, na których skóra jest zaczerwieniona oraz pokryta łuską. Już ten objaw sprawia, że pacjent powinien trafić do lekarz, by zapobiec rozwojowi choroby. Tym zająć powinna się klinika leczenia łuszczycy.

Łuszczyca może bowiem wiązać się z innymi objawami, już poważniejszymi, takimi jak zapalenie stawów w różnych formach. Bywa też, że łuszczyca objawia się dużym bólem. Niektóre z wielu rodzajów łuszczycy mogą powodować występowanie krost ropnych. Inne dotykają w określonych części ciała, na przykład: okolic intymnych lub paznokci.

Jak można leczyć łuszczycę?

Osoba, która zauważa u siebie któreś z wymienionych objawów powinna znaleźć w swojej okolicy odpowiedniego lekarza. Dobra klinika leczenia łuszczycy będzie dysponowała przynajmniej kilkoma skutecznymi sposobami na walkę z atakiem łuszczycy.

Oprócz leczenia farmakologicznego, czyli wewnętrznego, specjaliści w takich klinikach mogą zaopiekować się skórą chorej osoby od zewnątrz. Jak? W ramach zabiegów fototerapii czy fotochemioterapii, które prezentują bardzo wysoką skuteczność w walce z objawami łuszczycowymi.

Leave a comment