Skip to content Skip to footer

Charakterystyka i zastosowanie zawiesi łańcuchowych

Bezpieczny i efektywny transport towarów stanowi wypadkową wielu różnych czynników – do usprawnienia procesu logistycznego danego przedsiębiorstwa przyczynia się między innymi stosowanie sprawdzonych i funkcjonalnych narzędzi.

Zawiesia łańcuchowe – charakterystyka i zastosowanie

Do cech charakterystycznych stalowych zawiesi łańcuchowych można zaliczyć między innymi dużą wytrzymałość, która przekłada się na zwiększoną żywotność mocowań. Oprócz tego nowoczesne mocowania łańcuchowe umożliwiają regulację długości cięgien, co poprawia efektywność pracy. Duża zaletą stalowych zawiesi jest również możliwość bezproblemowej wymiany zniszczonych komponentów.

Zawiesia łańcuchowe, dzięki wysokiej odporności mechanicznej i termicznej, stosuje się podczas przenoszenia bardzo ciężkich ładunków o niestandardowych gabarytach – ten typ mocowań wykorzystywany jest między innymi w branży konstrukcyjnej. Zawiesia łańcuchowe stosuje się także powszechnie w halach produkcyjnych i magazynach.

Rodzaje zawiesi łańcuchowych

Mocowania łańcuchowe dzieli się zazwyczaj według klasy stali oraz ze względu na ilość cięgien. Poszczególne klasy zawiesi przystosowane są do pracy w konkretnych warunkach – koniecznie należy pamiętać o tym, że rodzaj stali, z którego zostało wykonane zawiesie powinien zostać dopasowany do specyfiki danego środowiska pracy.

Oprócz tego poszczególne zawiesia mogą różnić się między sobą także liczbą cięgien. Na rynku można spotkać między innymi zawiesia jednocięgnowe, dwucięgnowe oraz trzycięgnowe. Podczas zakupu zawiesi niezwykle istotnym okaże się także wybór odpowiedniego zakończenia – najczęściej zawiesia mocowane są do ładunku lub żurawia przy pomocy haków lub łączy.

Użytkowanie mocowań łańcuchowych – o czym pamiętać?

Praca z zawiesiami łańcuchowymi powinna podlegać ścisłej kontroli – warto pamiętać o tym, że regularne sprawdzanie stanu oraz jakości zawiesia pomoże uchronić przed wieloma niebezpiecznymi wypadkami.

Ponadto przed przystąpieniem do korzystania z zawiesia koniecznie należy określić również ciężar oraz środek ciężkości ładunku. Niezwykle istotną kwestią podczas użytkowania zawiesi okaże się także unikanie nadmiernego przeciążania mocowań. Co więcej pracownicy korzystający z zawiesi powinni zachować szczególną ostrożność podczas ładowania i przenoszenia towaru.

Leave a comment