Flebolog to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem żylaków oraz innych patologii żył. Specjalista ten biegle posługuje się techniką badania naczyń krwionośnych, a także nowoczesnymi metodami leczenia chorób żylnych w specjalistycznych ośrodkach takich jak klinika flebologii.
Regularne konsultacje mają znaczenie
Największe obciążenie układu żylnego spada na żyły kończyn dolnych. Należy zauważyć, że stan patologiczny jest nie tylko problemem kosmetycznym, który objawia się jako sieć widocznych, nabrzmiałych żył, ale znacząco pogarsza on jakość życia pacjenta. Patologia żył może powodować bolesność, dyskomfort, zmęczenie, drętwienie, obrzęki kończyn dolnych, a także poważniejsze powikłania. Wraz z pojawieniem się nowych metod diagnostyki i leczenia rozwiązanie większości problemów patologii żył kończyn dolnych stało się bardziej dostępne, pod warunkiem terminowej konsultacji, której udziela Lekarz od żylaków.
Kiedy należy udać się do flebologa?
Powodami wizyty u takiego lekarza mogą być objawy, wśród których należy wymienić częsty lub uporczywy obrzęk nóg, wybrzuszenie lub sinica żył, pieczenie i ból w żyłach, uczucie ciężkości pojawiające się w nogach, nawet przy niewielkich obciążeniach, zwiększone drżenie nóg.Należy dodać, że flebolog Warszawa zajmuje się nie tylko problemami z żylakami. Specjalista ten niesie także pomoc w zakresie niewydolności żylnej, leczy powikłania po żylakach, w szczególności przy zakrzepowym zapaleniu żył. Flebolog leczy także owrzodzenia troficzne i wadliwe działanie zastawek żylnych. Aby zapobiec rozwojowi choroby, należy umówić się na wizytę u lekarza, gdy pojawią się pierwsze objawy. A po 35 roku życia wskazane jest regularne poddanie się okresowej diagnostyce, nawet jeśli nie ma oznak patologii. Należy pamiętać, że dolegliwość taka, jak niewydolność żylna może rozwijać się niepostrzeżenie.
Szczególne grupy ryzyka patologii żył
Istnieją pewne grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na występowanie żylaków, zapalenia żył, zakrzepowego zapalenia żył i ich powikłań. Wśród tych, którzy powinni bardzo uważać na zdrowie naczyń krwionośnych są kobiety w ciąży w drugim lub trzecim semestrze,osoby starsze prowadzące siedzący tryb życia, osoby które stale pracują w pozycji siedzącej lub stojącej, a także osoby z nadwagą.